Tukaj je temeljito opisano opremljanje prostora z vgradno omaro. Lotili smo se iskanja odgovorov na pet najpogostejših vprašanj v zvezi z vgradnimi omarami. Vabljeni k ogledu odgovorov.
Opremljanje prostora z vgradno omaro
Kaj so vgradne omare?
Nedvomno, danes že ogromno gospodinjstev pozna izraz “vgradne omare”, saj so le te, na slovenskem trgu, prisotne že skoraj polno desetletje. K nam so kot nov pohištveni trend prišle iz zahodnega sveta (ZDA), kjer smo vgradnim omaram bili priča na začetku predvsem v filmski industriji, kjer si je bogatejša elita za shranjevanje svoje garderobe, omislila ločene prostore (tako imenovane walk in sobe).
Iz teh, večjih garderobnih prostorov, so nato nastale vgradne omare, s katerimi pa so svoje neizkoriščene prostore, želeli izkoristiti še vsi ostali lastniki stanovanj in hiš. Skozi “elitne uporabe” v začetkih obstoja vgradnih omar, je tako prišlo do tega, da danes gospodinjstva praktično za vsak prostor, ki ostaja slabše izkoriščen, želijo najti ustrezno in funkcionalno rešitev, v obliki vgradne omare oz. preprosto omare, s katero bi v celoti izkoristili prostor, ki ga imajo na voljo.
Največkrat takšne, vgrajene in omare po meri, pridejo prav za raznolike prostorske niše, sobe v mansardah (kjer z vgradno omaro bistveno bolje izkoristimo prostor pod poševnim stropom), v zadnjih letih pa je trend, da s pomočjo vgrajevanja omar, dobimo ločene, različno velike garderobne sobe in pa tudi več prostorov iz enega, če vgradimo omaro tako, da ta deluje kot pregradna (t.i. predelna) omara.
Opremljanje spalnice z vgradnimi omarami
Spalnice, med vsemi prostori v stanovanju, sodijo med prostore v katerih se lastniki najpogosteje, odločate za vgradne omare. Razlog je bodisi v tem, da želite v spalnicah opremiti prostor z garderobno omaro po meri, bodisi, da si želite v spalnici izdelati garderobni prostor oz. garderobno sobo (iz vgradnih omar), bodisi pa, da spalnica zahteva po meri izdelano omaro zaradi svojih prostorskih ovir in dimenzij.
Opremljanje spalnice z vgradnimi omarami je največkrat izvedeno tako, da vgradno omaro montiramo ob nasprotno steno ležišča oz. postelje, v hotelskih spalnicah pa ste zagotovo že srečali primere, ko so vgradne omare, postavljene ob bok ležiščem in posteljam.
Opremiti spalnico z vgradno omaro po meri, se odraža v naslednjih prednostih:
- vgradna omara v spalnici je lahko estetsko (barve, izbor materialov) povsem usklajena z ostalim pohištvom v spalnici
- če na drsna vrata omare namestimo ogledala, bo takšna omara, enkratno služila tudi kot ogledalni del
- izkoristek prostora (tudi, če se spalnica nahaja v mansardi)
Rešitev pri opremljanju zelo majhnih spalnic so vgradne omare ob postelji, kjer ležišče lahko dvignemo v vertikalni položaj
Če si v še posebej majhnih spalnicah zaželimo vgradne omare, obstaja v zadnjem času, najbolj elegantna rešitev ta, da vgradnjo omare zasnujemo direktno ob bok postelje in ležišča. V tem primeru govorimo o t.i. dvižnih posteljah z dodatnimi vertikalnimi policami ob straneh posteljnega okvirja, majhna spalnica pa v tem primeru deluje kot dnevni prostor, saj je postelja dvignjena čez dan.
Vzmetnica, ki jo lahko uporabimo pri dvižnih posteljah, je lahko povsem vsakdanja in tista, ki jo že uporabljamo, saj vzmetnico v dvižni postelji, s posebnim pasom, pred dvigom postelje, preprosto pripnemo k posteljnemu okvirju. Tako, da ostane v enakem položaju, kot takrat, ko je ležišče spuščeno v vodoravni položaj.
Katere so prednosti vgradnih omar napram klasičnim omaram?
Prednosti iz naslova prilagajanja dimenzij prostoru v katerem bo postavljena vgradna omara
Osnovne prednosti, ki jih nudijo vgradne omare, napram klasičnim omaram, izhajajo iz tega, da so vgradne omare, po svojih dimenzijah, prilagodljive zidnim stenam in individualnim prostorskim omejitvam različnih prostorov.
To pomeni, da z omaro v celoti izkoristimo prostor, v katerega načeloma tipske omare (garderobne omare s klasičnimi dimenzijami) ne moremo dobiti.
Prostori, ki v tem pogledu največ pridobijo so zato:
- garderobne sobe različnih velikosti
- mansardne sobe s poševnimi stropi
- ozke predsobe ali ozki hodniki
- prostor pod stopnicami
- shrambe, kleti in garaže
- še najlepše iz estetskega vidika pa se vgradne omare, obnesejo v spalnicah, otroških sobah in dnevnih prostorih
Prednosti iz naslova izbire barv in različnih materialov (iz katerih je lahko izdelana vgradna omara)
Vgradne omare so zaradi njihove osnovne prednosti (to je izdelava po meri prostorov), največkrat izdelane iz iverala. Iveral je les, ki ga je razmeroma lahko obdelovati, obenem je dovolj lahek material, da omara ne bo težka, hkrati pa je iveral mogoče dobiti v zelo veliko različnih barvnih odtenkih. Hkrati pa lahko iveral enkratno kombiniramo še s stekli in ogledali.
Iverali
Iverali, iz katerih so izdelane vgradne omare, so na voljo v več različnih možnostih. Prva vrsta iveralov so pastelne barve, kjer gre v bistvu za enobarvni vzorec, ki po celotni površini zgleda enako. Pastelna barva se ji reče zato, ker se ne sveti.
Druga vrsta iverala, primernega za opremljanje prostora z vgradno omaro, je iveral, obdelan v visokem sijaju. Iz visokega sijaja si največkrat pri vgradni omari, damo izdelati fronte (vratna krila omare), visoki sijaj po ponavadi ni dobavljiv v tako široki paleti kot pastelne barve.
Tretja vrsta obdelave iverala za vgradne omare, pa je iveral v vzorcu naravnega lesnega tona. To pomeni, da so lesne letnice na površini (vratih, korpusu omare, stranicah,…) vidne, potekajo pa lahko vertikalno ali horizontalno glede na ostale stranice in elemente omare.
Stekla
Steklo na vgradni omari ponavadi uporabimo za vratna krila (pri čemer je večina vgradnih omar, izdelana iz drsnih vratnih kril), v nekaterih prostorih, pa bolj prav pridejo steklena vrata (npr. vgradne omare v jedilnicah, kuhinji, dnevni sobi). Za izdelavo steklenih vrat se, iz varnostnih razlogov, uporabi kaljeno steklo. Kaljeno steklo je material, ki je izjemno odporen na mehanske poškodbe. Enako steklo se uporablja tudi pri izdelavi steklene tuš kabine
Steklo je mogoče dobiti v najrazličnejših barvah, ogromno lastnikov vgradnih omar, pa se odloči in npr. kombinira steklene površine z ostalimi materiali (iveralom, ogledali).
Ogledala
Ogledala je mogoče dobiti v različnih niansah, največkrat pa si fronte vgradne omare iz ogledal, omislimo v predsobah in na hodnikih, kjer vrata vgradne omare, nadomestijo obešalno steno. Tudi ogledala so lahko klasična, zatemnjena, protilomna, poseben estetski efekt pa dobimo, če npr. na strop (na sprednjo stran vgradne omare) montiramo led svetila z usmerjenim snopom svetlobe na ogledala in steklene površine.
Priporočamo še: Največja izbira in primeri izdelanih vgradnih omar na povezavi.
Prostori, primerni za vgradne omare
Vgradno omaro, zaradi njene lastnosti prilagajanja prostorom, lahko montiramo v vse prostore. Po pogostosti uporabe, pa se za vgradne omare, največ odločamo v spalnicah, predsobah in na hodnikih (v obliki omar za čevlje) ter otroških sobah.
Nato sledijo še posebne zahteve za omare za poslovne subjekte (unikatno in pisarniškim prostorom, prilagojene omare po naročilu), omare v sprejemnicah, čakalnicah, pisarnah, na recepcijah, ipd….
Možnosti postavitev vgradnih omar
Vgradne omare je mogoče v različne prostore vgraditi na različne načine.
Postavitev zid/zid
Najbolj klasičen in največkrat uporabljan način je montaža vgradne omare v prostor, ki je za vgradno omaro, vnaprej pripravljen. V tem primeru največkrat vgradno omaro, vgradimo med dve zidni steni, po višini pa od tal do stropa.
Postavitev zid/omarna stranica
Druga najbolj uporabljana možnost je primer, ko vgradno omaro želimo postaviti v kot nekega prostora. V ta namen uporabimo na eni strani zidno stranico, na drugi strani pa lastno omarno stranico.
Kotna vgradna omara
Klasična kotna vgradna omara je tista, ki ima dva omarna kraka, montirana ob dve pravokotno ležeči zidni steni. Pri čemer ni nujno, da sta oba omarna kraka, enako dolga. Sam kot se v primeru kotne vgradne omare, lahko zaključi na različne načine. Kot lahko ima klasično pravokotno zapirajoča se vrata iz obeh strani, lahko pa je sama sredina izdelana kot poševna stranica (na katero lastniki pogosto montirajo ogledalo).
Pregradna omara
O pregradni omari govorimo, ko je omara v prostor, montirana tako, da iz enega, nastaneta dva. V nekaterih primerih je vmes puščen prostor za prehod, v nekaterih primerih omara zastira celotno širino prostora, v nekaterih primerih pa se en prekat omare uporabi za premična drsna vrata, s katerimi lahko prehod med dvema prostoroma zapiramo ali odpiramo.
Opremljanje prostora z vgradno omaro – video primeri
Izračun cene vgradne omare
Ker je vgradna omara, izdelek po naročilu, se seveda cene za vgradno omaro, od mizarja do mizarja, lahko zelo razlikujejo. V večini primerov je vgradna omara obračunana po kvadratnem metru uporabljenega materiala (iveralna polnila vrat na vgradnih omarah se gibajo od 110 do 160€ na kvadratni meter vgradne omare). Vgradne omare v visokem sijaju so od osnovnih, pastelnih iveralnih barv, dražje. Še dražje so vgradne omare, ki imajo drsna ali klasična vrata, izdelana iz stekel in ogledal.
Na ceno vgradnih omar, pa vpliva tudi notranjost in elementi, ki si jih damo vgraditi v omaro. Ponavadi v osnovno ceno vgradne omare prištejemo še nekaj, klasičnih odlagalnih polic in eno ali dve obešalni palici, dodatki kot so npr. predali, izvlečne obešalne palice, hlačniki, košare, kravatniki, pa stanejo dodatno.
Seveda je med vsemi elementi za notranjost vgradne omare, možno izbirati med različnimi modeli, kar pa spet vpliva na ceno (različne vrste ročajev, dodatna led osvetlitev v notranjosti vgradne omare, ipd….)
Če se tudi sami zanimate za opremljanje prostora z vgradno omaro, se priporočamo čez povezave.
Ključna besedna zveza za pripravo tega prispevka: opremljanje prostora z vgradno omaro